آبشار ها

photo_2016-09-17_13-41-13

آبشار آب سفید عروس آبشار های ایران

آبشار آب سفید

آبشار آب سفید: آبشار آب‌ سفید در جنوب شرقی استان لرستان و در دامنه کوه‌های زاگرس و در کنار کوه بلند قالی کوه در بخش بشارت (ذلقی) شهرستان الیگودرز قرار گرفته ‌است. آب این آبشار از داخل تونلی در درون یک کوه سنگی بیرون می‌آید و با توجه به ارتفاع ۶۹ متری آبشار، خروج چنین آبی از دل کوه شگفت‌آور است. این آبشار به رودخانه رودبار استان لرستان (آب زالکی) می‌پیوندد و سرانجام به رودخانه دز می‌ریزد .پوشش گیاهی در اطراف آبشار، زیبایی و طراوت خاصی به این منطقه بخشیده است. آب این آبشار با هوا مخلوط شده و در اثر برخورد با سنگ‌ها به شکل حباب سفید درمی‌آید به همین دلیل به آب سفید معروف شده است.

در مسیر الیگودرز به آبشار مکان‌های زیبایی قرار دارد که حیرت بازدیدکنندگان را برمی‌انگیزد. این آبشار در فصل بهار پذیرای گردشگران زیادی می‌باشد.

 

آبشار چکان                                                                                    عکس : علی ثقفی

آبشار چکان  عکس : علی ثقفی

آبشار چکان

یکی از آبشارهای الیگودرز است. این آبشار با ارتفاع ۳۰ متر و عرض تاج ۴ متر در جنوب شرقی استان لرستان و در دامنه کوه‌های زاگرس در شهرستان الیگودرزمشرف بر دره چکان و در نزدیکی روستاهای حسین آباد و دهقادی قرار گرفته است.این آبشار در منطقه شول‌آبادقرار گرفته است.

جغرافیا

این آب پس از طی مسافتی به سمت دشت چکان، به آب چشمه داسار وصل شده و رودخانه چکان را تشکیل می‌دهد، رودخانه چکان نیز پس از طی مسافت کوتاهی به آب دهقادی وصل و در انتها وارد رودخانه زز می‌شود.
آبشار چکان از درون غاری مشرف به زمین زراعی چکان بیرون می‌آید که فوران آن دهها متر طول دارد. اطراف آبشار و امتداد رودخانه و پوشیده از درختان میوه همچون گردو ،  بلوط  و گلابی است و اهالی منطقه نیز از آب آن جهت کشاورزی استفاده می‌کنند. کوههای اطراف آبشار زیستگاه پرندگانی همچون بلبل، کبک، کبوتر و انواع حیوانات وحشی مانند  خرس، پلنگ،  گرگ و گراز است.

مسیر دسترسی

دسترسی به این آبشار ازطریق مسیر الیگودرز به شول‌آباد امکان پذیر است .بهترین راه رسیدن به آبشار چکان از طریق جاده شوسه مورزرین- شول‌آباد و بهارکار است. راه دیگر که آسفالت است از طریق  خرم‌آباد،  سپیددشت ، شول‌آباد   می‌باشد.

photo_2016-09-17_14-00-42

آبشار برنچه با ارتفاع ۸۰۰

آبشار برنجه

این آبشار از نوع آبشارهای پلکانی بوده و از سه پله تشکیل شده است. در مجموع ارتفاع این آبشار در حدود ۸۰۰ متر است.آبشار تاف (برنجه) در ۲ کیلومتری غرب روستای پیرامام و همجوار روستای سرتنگ برزه در بخش زز و ماهرو از توابع شهرستان الیگودرز استان لرستان قرار دارد. به علت دور بودن این آبشار چندان که باید شناخته شده نیست برای دسترسی به این آبشار می توان از طریق محور الیگودرزشول آباد فرعی پیر امام استفاده کرد.

این آبشار هرچند در تمام طول سال آب دارد، ولی مقدار آب آن در فصول دیگر سال به جز اواخر زمستان و بهار آنچنان کم است که به نوعی می‌توان آن را در لیست آبشارهای فصلی لرستان قرار داد؛ این امکان وجود دارد که با انحراف مسیر سرچشمه‌های دائمی که در نزدیکی این آبشار قرار دارد، مقدار حجم خروجی آب این آبشار به صورت چشم گیری افزایش یابد و دائمی شود.

 

 

 

آبشار وارک

آبشار وارک

آبشار 👈وارک👉یا وارگ در موقعیت جغرافیایی N3309 E4920 در استان لرستان واقع است. آبشار وارگ در روستایی با همین نام در جنوبی‌ترین منقطه شهرستان الیگودرز قرار گرفته است. مقدار آب این آبشار بسیار فراوان است و پس از آن که از چشمه های بالای صخره سنگی سرچشمه می گیرد، اولین آبشار را به وجود می آورد و با طی فاصله ۱۵ متری، از صخره دوم نیز فرو می ریزد و آبشار دوم را پدید می آورد و به رود رودبار می ریزد. ارتفاع منطقه وارگ از سطح دریا ۱۳۲۰ متر است. این آبشار ازنوع آبشارهای دو قلو به شمار می آید.

دسترسی به این آبشار بسیار مشکل است به طوری که باید از الیگودرز وارد جاده شول آباد شد و از آنجا با خودرو به روستای بزنوید رفته و پس از آن به روستای دستگرد رسید. پس از دستگرد ادامهٔ راه را باید پیاده رفت. منطقه وارگ منطقه ای بکر مانده است و مردم منطقه هنوز هم نیمه کوچ رو هستند یعنی با شروع فصل گرما به مناطق بلند تر در اطراف خود کوچ می کنند. منظره ی زیبای آبشار وارگ هربیننده ای را مجذوب خویش می کند. از ویژگی های آن این است که در طول گذر آبشار اصلی آبشارهای کوچک و بسیار زیبائی موجود است که هرکدام منظره و ویژگی خاص خود را دارد. این منطقه نسبتا” گرم و با پوشش گیاهی و جنگلی عمدتا” بلوط مناظر بسیار جذابی را در دل خود نهفته دارد. یکی دیگر از ویژگی های متمایز این منطقه همسایگی مرزی با سه استان دیگر، یعنی استان های اصفهان، چهارمحال و بختیاری و استان خوزستان میباشد .

 

دیگر آبشار های شهرستان الیگودرز

 

  • آبشار تیندر

  • آبشار لوچ

  • آبشارهای دورک

  • آبشار چونگ شنه

  • آبشار دره ماهی

  • آبشار مبارک‌آباد