صنعت معدن و تجارت

 • صنعت چوب

تجارت پر سود و کم زحمت چوب، عامل قطع بی رویه و غیر قانونی درختان جنگل است و باعث شده از وسعت جنگل های ایران همچون سایر کشورهای دنیا روز به روز کاسته شود و این ضربه بزرگی به سلامت طبیعت و   انسان ها خواهد زد. چرا که وجود جنگل، درختان کنترل آب‌های سطحی و تغذیه آب‌های زیرزمینی، مبارزه با آلودگی هوا، مبارزه با فرسایش، حفظ و تولید خاک، تلطیف هوا و  تعدیل آب و هوای یک منطقه را در پی خواهد داشت. از طرفی مصارف و کاربردهای فراوان چوب نیز غیر قابل انکار است و برای بهره گیری از این نعمت خدادادی بهترین کار، کاشت درختان با اهداف اقتصادی است.

الیگودرز با وجود رودخانه های طولانی و پر آب همچون کاکلستان و قُلیان و رودخانه های فصلی، بارندگی مناسب و اراضی مستعد، زمینه  بسیار مناسبی جهت کاشت و پرورش نهال به صورت صنعتی و تولید و فروش چوب دارد. از این رو می توان با استفاده از آب رودخانه ها و بارش مناسب  و کاشت درختان سازگار با آب و هوای منطقه، از سرمایه گذاری در صنعت چوب به خوبی بهره برد.

 

صنایع چوب به دلیل استفاده در صنعت جابجایی سنگ  پالت ها و صندوق ها میوه  باغات و صنعت ساخت صنایع دستی و مبلمان بسیار مورد استفاده میباشد.

 • صنایع تبدیلی

بر اساس آخرین اطلاعیه ها و مصاحبه هایی که از وزارت جهاد کشاورزی و ادارات جهاد کشاورزی استان ها در دسترس عموم قرار گرفته است آمار تأسف بار ضایعات کشاورزی است. حدود ۳۰% میزان تولید به دلیل فقدان صنایع تبدیلی و تکمیلی محصولات زراعی، باغی و دامی، یعنی  سالانه ۳ تا ۵ میلیارد دلار، ارقام بسیار بسیار تأسف بار و قابل تأمل و حیرت انگیز است اما متأسفانه واقعیت دارد.

در سال های اخیر موضوع ضایعات کشاورزی و دامی، مورد بحث و بررسی کارشناسان و پژوهشگران این عرصه بوده است و در صدر راهکارهای ارائه شده به منظور کاهش ضایعات و کاستن از ارقام خسارات باور نکردنی یاد شده، موضوع صنایع تبدیلی و تکمیلی می درخشد که چنانچه اطلاعات کافی و گسترده در اختیار سرمایه گذاران قرار گیرد خواهند دانست که سرمایه گذاری در این صنایع، بدون تردید سودآور است و از طرفی امکان اشتغال آفرینی در روستاها و شهر، را گسترش خواهد داد و از طرفی دیگر از میزان تأسف کنونی کاسته خواهد شد.

صنایع تبدیلی و تکمیلی به مجموعه واحدهای تولیدی فرآوری کننده محصولات زراعی، باغی و دامی گفته می شود که شامل تغییرات فیزیکی و شیمیایی، نگهداری، بسته بندی، توزیع و . . . محصولات خواهد شد.

در شهرستان الیگودرز امکان سرمایه گذاری در واحدهای فرآوری محصولات دامی، زراعی و باغی فراهم است و همانطور که پیشتر توضیح داده شد مورد استقبال مقامات شهرستان و استان خواهد بود.

 

 

صنایع تبدیلی و تکمیلی که در شهرستان الیگودرز می توان ایجاد و سرمایه گذاری کرد عبارتند از :

الف) محصولات دامی: صنایع تبدیلی و تکمیلی دامی شامل فرآوردهای لبنی، کشتار دام و طیور، بسته بندی گوشت و مرغ ، فرآوردهای گوشتی . . .

ب) محصولات زراعی : صنایع تبدیلی و تکمیلی محصولات زراعی شامل آردسازی، رب گوجه فرنگی، بسته بندی غلات و حبوبات، ماکارونی، کیک و کلوچه، ترشی ها و شورها، روغن کشی از دانه های خام، فرآوردهای سیب زمینی و . . .

ج) محصولات باغی: در صنایع تبدیلی و تکمیلی باغی کمپوت، خشکبار، عرقیات و اسانس، لواشک، بسته بندی میوه، تولید مربا و سرکه و . . .

با توجه به موارد فوق و تولید محصولات دامی، کشاورزی، و باغی در الیگودرز سرمایه گذاری در هریک از موارد فوق ضمن ایجاد اشتغال، جلوگیری از ضایعات کشاورزی و باغی سود سرشاری نیز عاید سرمایه گذار خواهد کرد

 

صنعت، معدن و تجارت

صنعت

بخش صنعت و معدن استان لرستان متاثر از وجود منابع زیر زمینی غنی و متعدد، محصولات کشاورزی متنوع، دامداری گسترده، سوخت و انرژی های مناسب و همچنین نیروی کار متخصص، امکان گسترش و رشد بسیار قابل توجه دارد .

از کل ۸۸۹۰۰ واحد صنعتی موجود در کشور تعداد ۱۴۳۸ واحد صنعتی بزرگ، متوسط و کوچک در لرستان مستقر می باشد، این رقم معادل ۱.۶۲% کل تعداد واحدهای صنعتی کشور است.

بررسی واحدهای صنعتی استان لرستان نشان می دهد که شهرستان های بروجرد و خرم آباد به ترتیب با ۲۹ و ۲۳ واحد صنعتی در رتبه اول و دوم قرار دارند و الیگودرز با ۱۰ واحد صنعتی در رتبه سوم قرار دارد .

 

 

الویت های سرمایه گذاری استان لرستان در بخش صنعت

 • احداث نیروگاه در مقیاس کوچک در شهرستان های دارای ظرفیت.
 • تولید آهک هیدراته.
 • تولید لوله از لاستیک بازیافتی.
 • تولید کارتن پلاست.
 • تولید مواد اولیه دارو.
 • تولید تیوب و ظروف بسته بندی دارو و محصولات بهداشتی.
 • تولید ورق از آلیاژهای pvc و ABS.
 • تولید پارچه چادر مشکی.
 • تولید قطعات پلاستیک شهری.
 • تولید تجهیزات و علائم کنترل ترافیکی.
 • تولید سلول­های خورشیدی.
 • تولید مستربچ­های پلی اتیلن. ( مستربچ محصولی است که در آن پودر رنگ (پیگمنت) ویا افزودنی‌های دیگر به صورت بهینه با یکدیکر در یک رزین پایه ادغام شده‌اند.)
  تولید ورق­های رنگی.
 • تولید کاغذ از سنگ و آهک.
 • تولید بتن سبک اتوکلاوه شده.
 • تولید ورق­های hpl و cpl .
 • تولید مرکب چاپ.

 

الیگودرز کارخانه پودر کربنات کلسیم آرتین

معدن

استان لرستان با دارا بودن پتانسیل های معدنی فراوان، به دلیل قرار گرفتن بر روی دو زون دگرگون شده سنندج –  سیرجان و زاگرس چین خورده،  قابلیت های مناسبی برای فعالیت های معدنی  دارد. لرستان دارای ۲۶ نوع ماده معدنی است که در ۱۸ نوع از آن عملیات معدنی در حال انجام می باشد. از منابع و مواد معدنی مهم لرستان می توان از انواع سنگ های تزئینی و نما (چینی و کریستال الیگودرز و ازنا، مرمریت گوهره و گرانیت )،  سیلیس، خاک سیلیس، قیر طبیعی، تالک، فلدسپات، سنگ گچ، سنگ آهک، شن و ماسه کوهی، شن و ماسه رود خانه ای ، باریتین، سرب،  روی،  لاشه آهکی، لاشه موزائیکی، دولومیت، گرانیت و . . .    نام برد.

شهرستان الیگودرز به واسطه کوهستانی بودن و وجود کوه های فراوان در اطرافش، از دیرباز خاستگاه انواع معادن سنگ بوده و بیشترین تراکم و با کیفیت ترین سنگ های تزئینی را در استان لرستان دارد. از این رو در کنار استخراج سنگ، می توان از کارخانجات مدرن سنگبری، ایجاد صنایع فرآوری و تبدیلی مواد معدنی استفاده کرد.

 • سنگ های تزئینی و نما

سنگ چینی(کریستال): مرمریت درشت بلور، سفید یا خاکستری روشن تا کرم را اصطلاحاً “سنگ چینی” می نامند. معادن چینی الیگودرز و ازنا ، چینی تنگ حنا(نیریز-استان فارس)، نجف آباد، کریستال و لای بید و گدار سرخ ناحیه موته، از معادن معروف سنگ های چینی ایران هستند. مرمریت ها به صورت سنگ های متامورف سفید، خاکستری و رنگی، با تبلور دوباره، درخشندگی و شفافیت خاصی دارند. این نوع سنگ ها که از متامورفیسم سنگ های آهکی اولیه حاصل  شده اند، بر حسب درجه متامورفیسم و رشد کریستال ها، ممکن است سنگ های تزئینی مختلفی را با نام ها و بافت های متفاوت ریز و درشت تشکیل دهند. ازلحاظ تقسیم بندی علمی سنگ های چینی درگروه دگرگونی از انواع سنگ های تزئینی قرار می گیرند.

 

سنگ بلوک کوپ چینی

 

 • تاثیرات روحی و روانی کریستال

کریستال سنگ برای مدیتیشن(آرامش جسم و روح ) بسیار مناسب است و از قدرتی برخوردار است که همچون حائلی در برابر انرژی های منفی و اخلال گر از محیط های خانه، مانند اتاق خواب ، پذیرایی و اتاق کار محافظت می کند و برایمان آرامش و سازگاری فراهم می آورد.

 

سنگ کریستال ایجاد آرامش روانی برای اتاق خواب برای ساختن چراغ های خواب

 

سنگ چینی در نمای خارجی:

 

استفاده از سنگ چینی برای نما و فضای خارجی کاملاً فنی و صحیح است. سنگ چینی از لحاظ جذب آب و چسبندگی دوغاب از سنگ گرانیت و تراورتن بهتر است  زیرا نه به اندازه ی تراورتن جذب کننده دوغاب و نه به اندازه گرانیت نچسب است.

در ایران، استفاده از این سنگ برای نما از قدیم رایج بوده است. اگر دقت کرده باشید سنگ چینی نمای اصلی بسیاری از ساختمان های قدیمی به خصوص در مناطق گرمسیر است، چرا که رنگ روشن آن باعث می شود تا گرمای زیادی جذب نما نشود و ساختمان از گرمای زیاد در امان باشد. مقاومت این سنگ در مقابل هوازدگی سطحی و عمقی به طور متوسط خوب و قابل اعتناست .

ضرورت ساخت کارخانجات فرآوری و سنگ بری مدرن در حالی در الیگودرز وجود دارد که بخش اعظمی از کارخانجات سنگبری این شهرستان به دلیل استفاده از دستگاه های مستهلک، فرسوده و قدیمی در حالت تعطیل یا نیمه تعطیل به سر می برند.

 

 

 • لاشه های صنعتی

در کنار استفاده از دستگاه های مدرن فرآوری سنگ، بیشترین سود اقتصادی را می توان از سرمایه گذاری در بخش مواد معدنی همچون کربنات کلسیم (CaCO۳) برد. کربنات کلسیم جامد سفید رنگی است که به میزان فراوان در ترکیب صخره‌ها در تمام نقاط جهان یافت می‌شود. مهم ترین کانی های آن آراگونیت، سنگ آهک، ماربل و تراورتن است و به مقدار بسیار کم در آب حل می‌شود. این ماده می‌تواند به صورت مصنوعی تولید شود و البته در پوسته تخم مرغ و غشای جانورانی مانند حلزون و خرچنگ نیز موجود است. جنس مروارید نیز از کربنات کلسیم است که این نشان دهنده اهمیت این ماده معدنی گران بها می باشد.

کربنات کلسیم در اثر حرارت با از دست دادن CO۲ به آهک تبدیل می‌شود که از آن در کارهای ساختمانی ، در صنعت استخراج آهن و تولید فولاد به‌عنوان کمک ذوب و برای تهیه کاربید کلسیم استفاده می‌شود. از آهک در کشاورزی برای اصلاح خاک و تنظیم PH آن استفاده می گردد. همچنین کربنات کلسیم در صنایع کاشی و سرامیک مخصوصاً صنعت لعاب سازی کاربرد دارد. به دلیل تشکیل یوتکتیک، نقطه ذوب مجموعه را پایین آورده و به هنگام استفاده در لعاب، ضریب انبساط حرارتی لعاب را پایین می‌آورد.

بدیهی است سرمایه گذاری در معادن سنگ الیگودرز، فرآورده های آن و مهمتر از آن ایجاد صنایع تبدیلی  مواد معدنی، که خصوصا کربنات کلسیم ماده اولیه آن هاست، باتوجه به موارد متعدد و پر مصرفی که اشاره شد، بازدهی اقتصادی بسیاری در پی خواهد داشت.

 

 

سنگ لاشه کربنات کلسیم

 

 • تجارت

استان لرستان به دلیل واقع شدن در مسیر ترانزیت “جنوب-شمال” و “جنوب-مرکز”، همجواری با عمده ترین کانون های جمعیتی و استان های مرزی و صنعتی کشور، تنوع تولیدات صنعتی و معدنی، تعدد محصولات کشاورزی و دامپروری و زیر ساخت های موجود در آن، مانند فرودگاه، راه آهن، سد، گمرک و غیره، پتانسیل لازم جهت تبدیل شدن به منطقه مهم و فعال بازرگانی کشور را دارا می باشد.

بخش بازرگانی استان می تواند با حمایت و هدایت هدفمند تشکل ها، توجه و تمرکز بر مزیت ها، پیگیری اهداف و سیاست های راهبردی توسعه، استفاده از نیروی انسانی متخصص استان، ارائه آموزش های ویژه و بکارگیری فناوری اطلاعات و روش های نوین خدمات بازرگانی، نقش موثری در نظام بازرگانی داخلی و توسعه تجارت خارجی ایفا نماید.

مهم ترین کالاهای صادراتی استان لرستان عبارتند از داروهای انسانی و دامی، سیمان، آهک هیدراته، گچ ساختمانی، پودر میکرونیزه، فرو سیلسیم، میکرو سیلیکا، انواع میخ آهنی، محصولات بهداشتی، دام زنده و سالامبور گوسفندی، محصولات کشاورزی،پودر کربنات کلسیم، روغن موتور، محصولات پتروشیمی، ظروف تفلون و قطعات سنگ شکن  که به کشورهای کویت، عراق، افغانستان، ترکمنستان، ترکیه، تاجیکستان، روسیه، یمن، اوکراین، آذربایجان، ارمنستان، یونان، گرجستان، رومانی، امارات متحده عربی، چین، قطر، اسپانیا، لبنان، هند، ویتنام، پاکستان، آفریقای جنوبی، آلمان، لیبی، انگلیس، میانمار و …….صادر می گردد و الیگودرز به عنوان یکی از مهم ترین مراکز تولید پودر کربنات کلسیم و همچنین محصولات کشاورزی می تواند نقش موثری در کشور و استان داشته باشد.

اولویت های سرمایه گذاری در حوزه بازرگانی استان لرستان:

 • ایجاد مرکز اطلاع رسانی، بازاریابی، و برندسازی استان.
 • تکمیل سایت نمایشگاه های بین المللی استان.
 • ایجاد شهرک صادراتی فرش دستبافت استان.
 • تاسیس شرکت های پخش مواد غذایی و دارویی.
 • احداث سردخانه مطابق با تکنولوژی روز دنیا.
 • ایجاد فروشگاه های بزرگ و زنجیره ای.
 • افزایش ظرفیت سیلوهای نگهداری گندم.